Kontakty

 
  Tel.: 776 227 798
  E-mail: info@mzahrada.cz
 
 
 

Kategorie

 
 
 
 
 
 
 
 

Světová zahradnická výstava FLORIADE 2012

V loňském roce se v nizozemském Venlo uskutečnil 6. ročník mezinárodní zahradnické výstavy Floriade.

Výstavy Floriade se pořádají po deseti letech vždy v některém z nizozemských měst, část expozic je následně zařazena do parkové úpravy těchto měst a trvale slouží veřejnosti.


Aranžmá nejen z lilií

Z historie výstav Floriade
• První Floriade byla uspořádána v Rotterdamu v roce 1960. Výstavu připomíná vyhlídková věž EUROMAST, která byla pro tuto výstavu postavena. První ročník navštívily cca 3 miliony návštěvníků.
• Po 12 letech, v roce 1972, se uskutečnil druhý ročník Floriade v hlavním městě Amsterdamu. Rekordní návštěvnost 5 milionů lidí udělala z této zahradnické výstavy největší zahradnickou výstavu na světě.
• 3. Floriade se konala v roce 1982 opět v Amsterodamu. Část z výstavních ploch zůstala zachována a slouží obyvatelům města.

• Po dalších deseti letech, v roce 1992, se výstava přesunula do města Zoetermeer. Návštěvníky uchvátila mimo jiné sochařskou výstavou. Pro potřeby výstavy bylo zřízeno i tramvajové spojení. Výstavu navštívily přes 3 miliony lidí.
• 5. ročník výstavy se uskutečnil v roce 2002 v Haarlemmermeer. Tématem výstavy byl „Pocit umění v přírodě“. Pro účely výstavy byla postavena 30 m vysoká umělá přírodní vyhlídková pyramida s obrovským vnitřním výstavním prostorem (30.000 m2). Výstavu shlédly 2,2 miliony návštěvníků.
• 6. Floriade se přesunula do města Venlo, které leží na jihovýchodě země, nedaleko hranic s Německem a Belgií. Novinkou byla lanovka, která přemístila návštěvníky v rámci výstaviště a umožnila jim pohled na expozice z nadhledu.

Floriade 2012
V roce 2012 se uskutečnil zatím poslední ročník světové zahradnické výstavy. Oblast Venlo v provincii Limburg byla vybrána pro její blízkost k hranicím Německa a Belgie a snadnou dostupnost pro návštěvníky z těchto zemí. Výstavy se zúčastnilo více než 100 vystavovatelů z celého světa včetně České republiky.

Výstava probíhala od jara do podzimu, proto jste ji mohli navštívit několikrát a pokaždé byla jiná, podle toho, co v kterém období kvetlo.


Celkový pohled


Venkovní výsadby

Floriade Park se rozkládal na 66 hektarech a byl rozdělen do 5 tematických oblastí, které byly od sebe odděleny lesním porostem. Každá oblast měla svoji vlastní výzdobu (stromy, porosty květin, vodní plochy, stavby), program a aktivity.


Zajímavá parková úprava

Tématické oblasti výstavy se zaměřily na propojení dnešního života a zahrady, přírody, produkce květin i potravin.

 
Oživení kancelářských prostor např. výsadbou broméliovitých rostlin

Témata výstavy:
• Relaxovat a léčit (Relaxovat ve městě, Zahrada ve které se cítíte dobře)
• Zelený motor (Propojení přírody a průmyslu, Zelená energie, Práce v zeleni, Zahrady využívající obnovitelné prvky)
• Vzdělání a inovace (Tropický skleník "Tropická pokladnice" s 1.700 m2 výstavní plochy s naaranžovanou tropickou vegetací Thajska, Keni a Mexika, Můj zelený svět - pavilón nizozemského zahradnictví, Areál domu chutí a pavilon Včely pro svět)
• Životní prostředí (Vliv zahradnictví na život, bydlení a práci, Jak zodpovědně chráníme životní prostředí)
• Scéna světové show (Kulturní program a národní expozice)


Inspirativní byly ukázky moderního aranžování ve výstavních pavilonech:







 

Asijské výstavní expozice s aranžovánými pávy z květů orchidejí:



 

Národní expozice byly umístěny ve vlastních pavilonech nebo ve velkých společných pavilonech nebo volně v terénu. Česká a slovenská národní expozice se nacházely blízko sebe.


Česká expozice - klidný kout k zamyšlení, mimo jiné i nad odkazem J. A. Komenského.


Slovenská expozice - stylová chaloupka a zvonička

 

Velkolepá expozice ve velkém tropickém skleníku "Tropická pokladnice" s tropickou vegetací ze tří zemí tří kontinentů - z Thajska, Keni a Mexika:

 
Zářivý květ ibišku Hibiscus rosa-sinensis


Květy tropické liány Ipomoea sp. připomínající u nás rostoucí svlačec či opletník

 
Bohatě zastoupené orchideje, většinou moderní hybridy, např. Laelia hybr.

 
Květy gloriósy sp. v barvě červánků


Složité květy mučenek (Passiflora), vždy krásné, zde v modré barvě

Kromě společné myšlenky výstavy Floriade, užít si maximálně přírodu pro svůj odpočinek a relaxaci, byla na výstavě nenásilně zdůrazněna ochrana přírody, společné příjemné soužití lidí s rostlinami a živočichy.


Zahrada přizpůsobená potřebám drobných pěvců a možnost nenápadně je pozorovat

 
Stín a odpočinek poskytuje živé proutí


Rybníček a jeho okolí - příjemné místo pro rostliny, živočichy i lidi

Exotické země Orientu ve svých expozicích nechaly návštěvníky nahlédnout také do tradiční ruční výroby šperků, textilu, dřevořezby aj. Příjemný odpočinek poskytovala zahrada v turecké venkovní expozici, která vynikala spojením dokonalého řemesla a vyvážené výsadby zeleně.


K zahradě patří neodmyslitelně voda, třeba v mramorové fontánce

 
Zákoutí turecké zahrady

Panoramatický výhled na výstavní plochy si návštěvníci užili při jízdě kabinkovou lanovkou o délce 1,1 km, která je dopravila za 10 minut z jednoho konce parku na druhý.